Uzgojni oblici koji se preporučuju za uzgoj leske – Pravilan odabir razmaka sadnje i oblika krune može uticati na celokupan vegetativni i generativni potencijal voćaka. Razmak sadnje leske povezan je sa mnogo faktorima.
- -plodnost zemljišta,
- -odabrani oblik krune,
- -mogućnost vršenja navodnjavanja,
- -primena mehanizacije
Uzgojni oblici za uzgoj leske – preporuka
U predhodnom razdoblju išlo se ka korištenju manjih razmaka (5 x 4 – 5 x 5) s manjim razmakom između redova, dok je danas zbog mehanizacije koja se koristi u nasadima prilikom orezivanja i berbe preporuka je da se razmak poveća i sada je (6×4- 6×5) .Prednosti primene razmaka sadnje 5×3 je u tome što brže dolazi do povrata investicije međutim kada zasad dođe u 12-14 godinu preporuka je da se svaka druga sadnica vadi da bi se preostalim biljkama omogućio pravilan razvoj.
Kod leske se primjenjuju tri uzgojna oblika:
- grm,
- žbunasta vaza i
- stablašica
Žbun
Oblik s više grana karakterističan je za Žbunasti oblik uzgoja leske. Posađene sadnice se u proleće režu na 2 pupoljka. Tokom vegetacije izdanci se razvijaju i ostavljaju se 3,4,5, zavisno o bujnosti sorte, razmaka sadnje i ekoloških uslova, ostale uklanjamo. Ovaj uzgojni oblik je lak za formiranje ali poteškoće nastaju kod održavanja krune i uklanjanju novih izdanaka u osnovi kao i prilikom obrade tla i berbe.
Uzgojni oblik – Žbunasta vaza
To je oblik s deblom visine 30 do 40 cm. Posađene sadnice prekraćuju se u proleće na visinu 30-40 cm, sledeće godine bira se 4 do 5 jakih grana najpovoljnijeg rasporeda za formiranje vaze.
Uzgojni oblici
Stablašica u vidu vaze
To je uzgojni oblik s jasno formiranim deblom, s koga se razvijaju 3-4 osnovne grane. Sadnica se prekraćuje na 70-80 cm od tla gde se razvija veći broj prirasta od kojih se bira 3-4 najbolje raspoređena u prostoru za buduće ramene grane a ostale uklanjamo. Pogodan je za ravnija područja gde se veći broj operacija vrši mehanizirano.
PSSS Čačak Snežana Dragičević Filipović
foto pixabay.com