LEKOVITE žitarice čine osnovu naše svakodnevne ishrane. Njihovim konzumiranjem obezbeđujemo pretežni deo potreba za energijom. Da li ste se zapitali koje su zdravstvene vrednosti žitarica ?
Predstavi?emo Vam neke od najznačajnih koje se gaje u svetu.
Pšenica je danas u svetu najvažnija od svih žitarica, jer se najviše koristi za proizvodnju hleba, peciva i ostalih proizvoda od brašna. Poreklom je iz jugozapadne Azije.
Celo zrno pšenice sadrži 70,7% ugljenih hidrata, 10,2% belančevina, oko 2% masti, 1,7% minerala, vitamine B, E, D, K i provitamin A (koji se od svih žitarica nalazi jedino u pšenici). Od minerala najviše sadrži fosfor (50%) i kalijum (20-30%), zatim gvoždje, magnezijum i kalcijum. Posebnu vrednost imaju pšenični skrob i pšenične klice.
Lekovita svojstva pšenice: Jača imunitet, pospešuje rast i razvoj organizma, protiv iscrpljenosti i neraspoloženja, reguliše probavu, leči osip, lišaj i upalu kože, protiv upale grla i kašlja, trovanja i bolova, srčanih oboljenja i protiv preranog starenja.
Raž je po svojim botaničkim i pekarskim karakteristikama najsličnija pšenici (zrno, klas, stabljika, belančevine koje sadrže gluten – lepak). Raž je pored pšenice i kukuruza, jedina žitarica koja nema omotač oko zrna (pleva) i može se koristiti u ishrani u prirodnom obliku, bez dodatne obrade. Sadržaj ugljenih hidrata u raži je 74%, belančevina 9,3%, masti 1,8%, minerala 1,8% (među kojima najviše sadrži kalijum, fosfor, magnezijum, gvožđe, kalci – jum,natrijum,sumpor i mangan), vitamine, posebno grupe vitamin B. Raž je nešto kaloričnija od pšenice – 100 g raži sadrži 349 kalorija.
Lekovita svojstva raži: Protiv šećerne bolesti, anemije, bazetove bolesti, tegoba u klimaksu, migrene, zatvora, za poboljšanje krvi i nervnog sistema.
Lekovita svojstva ječma: Smanjuje holesterol, jača organizam, protiv starenja, avitaminoze, gojaznosti, neurastenije, bolesti krvnih sudova, grčeva u nogama, reume, išijasa, bolesti želuca i grla.
LEKOVITE ŽITARICE pomažu Vašem zdravlju
Lekovita svojstva Ovsa ili Zobi: pročišćava krv, leči šećernu bolest, žuč, jetru, leukemiju, gangrenu, bubrege, mokraćni mehur i kanale, razne upale, slezinu, jajnike, matericu. Kašom od zobenih pahuljica uspešno se leči karijes, a čaj od zobi leči želudačne probleme i probleme unutrašnjih organa.
Lekovita svojstva kukuruza: snižava krvni pritisak, pomaže kod oboljenja krvnih sudova, za lečenje dijabetisa, srčanih oboljenja, odstranjuje kamenac iz bubrega, bolesti mokraćnih puteva, kašalj, rahitis, bolove u kičmi, arteriosklerozu,katarakt pluća, razne upale.
Heljda, veoma korisna namirnica čiji ukus najviše podseća na orah, a izgled na žitarice u stvari je zeljasta biljka a njen latinski naziv je Fagopyrum esculentum. Pre nego što se može upotrebljavati za ljudsku ishranu heljdina zrna se moraju očistiti od ljuske, a zbog specificnog piramidalnog oblika zrna taj proces zahteva specijalnu opremu. To je uglavnom osnovni razlog zbog čega je cena obradjene heljde viša od žitarica.
U daljem poredjenju sa žitaricama može se reći da heljda sadrži veći nivo proteina i amino – kiselina pa se zbog toga preporučuje u vegetarijanskoj ishrani. Pored toga bogata je vlaknima, stvara ose?aj sitosti što je svrstava u poželjne namirnice za vreme dijetalne ishrane čiji je krajnji cilj gubitak kilograma. Isto tako, korisna je i osobama koje boluju od dijabetesa.
Zatim, heljda je bogatija i mineralima od žitarica, a sadrži kalijum, kalcijum, magnezijum, fosfor, natrijum, gvožde.Tradicionalno heljda se najčešće može naći u japanskoj i ruskoj kuhinji a u poslednje vreme širom planete sve češće zauzima visoka mesta na spisku najzdravijih namirnica.
Poznato je i to da jela od heljde snižavaju povišen krvni pritisak tako da je ova biljka korisna u borbi protiv hipertenzije. Od heljdinog brašna priprema se na prvom mestu veoma ukusan hleb, a onda i mnoga druga jela od testa ( palačinke, rezanci, kolači ). Griz od heljde upotrebljava se za pripremu kašaste hrane kao što su knedle.
Kaša od heljde poboljšava intelektualne sposobnosti (pamćenje i koncentraciju).
Supa od heljde, takodje može biti koristan prirodni lek za snižavanje krvog pritiska, a priprema se od celih zrna biljke koja pre kuvanja treba potopiti u vodi da nabubre. Kao dodatak supi preporučuje se začinsko bilje po želji i ukusu (peršun, celer, mirodjija…)
čaj od heljde može se pripremati na više načina i to od cvetova, listova i zrna biljke. Narodna medicina čaj od cveta heljde preporučuje za lečenje disajnih organa. čaj od mešavine cveta i lista heljde za lečenje arterioskleroze. čaj od neoljuštenih zrna heljde može poslužiti kao prirodni lek protiv arterioskleroze i za suzbijanje nesanice i nervne napetosti.
foto pixabay.com